Facebook Twitter YouTube
 


Bookmark and Share

Star Series 2009



Click to enlarge

Congratulations to the 2009 Series Winners:

Junior Dan Male: Michael and Simon Davies (TKA)
Junior Gup Male: Jordan Adams (MIR)
Junior Dan Female: Melissa Timperley (PMP)
Junior Gup Female: Alice Onland (PNTA)
Adult Dan Male: Shane Black (TNGA)
Adult Gup Male: Michael Onland (PNTA)
Adult Dan Female: Nikki Galpin (PNTA) and Estelle Speirs (PNTA)
Adult Gup Female: Fiona Parrant (Cubs)

Club Abbreviations

POINTS TALLY AFTER 3 TOURNAMENTS:

JUNIORS
Junior Dan Male Junior Gup Male Junior Dan Female Junior Gup Female
16 Michael Davis TKA 17 Jordan Adams MIR 19 Melissa Timperley PMP 19 Alice Onland PNTA
16 Simon Davis TKA 14 Zane Kendall PMWP 15 Amy Reeder HUR 13 Maddison Black TNGA
15 Ethan Parker PMP 13 Ryan McNie IMK 9 Annaliese Burr CLO 12 Emma Robinson PNTA
11 Robert Meleisea DSP 11 Caleb Cherrington Cub 8 Courtney Meleisea DSP 9 Georgia Kendall PMWP
9 Trivette Murray HOR 10 Tyler Jenkins PMWP 8 Annaliese Kerkvliet HOR 8 Hayley Young KHA
9 Aramai Tahau HOR 10 Timothy Searle HOR 8 Phillipa Henry INFP 8 Tegan Hunter XTR
9 Jamie Searle HOR 9 Luke Cherrington Cub 5 Paige Moki PMP 7 Naomi Jackson Cub
7 Stuart Maden UNI 9 Jared Crawford Cub 4 Morgan Searle HOR 7 Courtney Norman DSW
5 Jason Teio POR 9 Joshua Jamieson IMK 3 Uma Goodyer Cub 7 Vanshika Sudhakar DSP
4 Mitchell Craig PNTA 9 Michael Jarrett HOR 3 Anna Yates PNTA 7 Alana Woodill WAN
4 Andrew Burnell HOR 9 Corey Hunter XTR 3 Alana Inglis BER 6 Kara Timmer HRO
4 Hamish Duncan RED 8 Matt Ballard FLD 2 Bronwyn Walker RDR 6 Frances Kernohan PNTA
 
SENIORS
Adult Dan Male Adult Gup Male Adult Dan Female Adult Gup Female
25 Shane Black TNGA 22 Michael Onland PNTA 17 Nikki Galpin PNTA 11 Fiona Parrant Cub
14 David Burr CLO 16 Shane Searle HOR 17 Estelle Speirs PNTA 8 Sheryl Chase KHA
6 Dane Canton SCT 10 Alex Perkins JGF 12 Toni Moki PMP 8 Erin Satherley UNI
6 Richard Lavin KHA 10 Kevin Onland PNTA 12 Rose Cherrington Cub 7 Amanda Jackson Cub
6 Ross Black TNGA 6 Duane Meek KHA 12 Amanda Cleland PNTA 6 Dorothy Holder XTR
5 Jeremy Hanna IMK 6 Ogy Kabzamalov JGF 10 Sandi Galpin PNTA 5 Amanda Wee JGF
4 Clint King TEA 6 Matt Knight XTRA 10 Erica Germain IMK 4 Darlene Morgan Cub
4 Robbie Whitlock MBK 5 Michael Satherley DSW 9 Alisa Parker PMP 4 Courtney Weir ARD
4 Chris Broughton IMK 4 Kurt Jackson Cub 9 Freya Thomson PNTA 3 Kirsty Hedley XTR
4 Mark Hanna NCen 4 Sean Malthouse UNI 8 Kristy Leong DSP 3 Suzanne Woodill WAN
3 Markos Trotter IMK 4 Jamie Townsend RIC 5 Alicia Yates PNTA 3 Lana Jago IMW
3 Rene Kunz MIR 4 Jon Watts MIR 5 Chris Morton MIR 2 Amelia Perry XTR
3 Alois Vogt BER 4 Michael Hunter JGF 4 Angela Barltrop RIC 2 Jackie Bebbington INFP
3 Brendan Doogan DSP 3 Scott Turkington WAN 4 Alana Inglis BER 2 Rachel Bates IMW
2 Rohan Dass MBK 3 Craig Oliver RIC 3 Jessica Walker RDR 1 Sasha Millar IMW
2 Shannon Ryan NWN 3 Dale Harrison MIR 3 Danielle Drylie NCen 1 Mina Ueyama PNTA
2 Richard Burr WES 3 Mark Elliott UNI 2 Tracy Walker RDR 1 Fran Marshall ARD
2 Andy Wong MIR 3 Warat Supachan INFP 2 Alex Couling JSKK 1 Adele Butcher UNI
2 Duncan Styles PMG 3 DEAN IHAIA XTR 2 Helen Caley RIC 0 Vienna Parker PMP
1 Kris Herbison RIC 3 Ryan Fitzgerald JGF 0 Carolina Dillen IMW 0 Shona Smith WAN
1 Matthew Davey JGF 3 Tai Kairua POR 0 Sharlene Clark BRO 0 Odelia Andrews PMP
1 Kane Baigent PNTA 3 Steven Parrant Cub 0 Susanne Gentejohann BER 0 Kylie Denton EPAK
1 Craig Hannah BER 3 Nehasi Tai DSP         0 Shannon Steven MIR
1 Matthew Hartigan TNGA 2 Chris Woodill WAN         0 Carmen Chapman XTR
1 Denish Gandhi POR 2 Kevin Crawford HUR         0 Annette Jarrett HOR
0 John Raptis BER 2 Jay Johnson PMP         0 Margaret Kelp PMP
0 Luke Thompson XTRA 2 Shane Hulena RDR         0 Robyn Ferrier PMP
0 Dave Butchers BOT 2 Martin Jarrett HOR         0 Mary Kopa PMP
0 Carl Van Roon IMK 2 Adam Sands PNTA         0 Gabrielle Brown IMW
0 Ben Gower PNTA 2 Matthew Thorpe EPAK                
        2 Ants Burrows IMW                
        1 Raymonde Hema TRI                
        1 Wei Ren KHA                
        1 Donal Bray PMWP                
        1 Keith Speck PMP                
        1 Michael Goldfinch JGF                
        1 James Allan PMP                
        0 John Roxburgh MOS                
        0 James Hansen EPAK                
        0 Phil Webb INFP                
        0 Sidney Tawhara MIR                
        0 Matthew Stickland PMP                
        0 Richard Pound EPAK                
        0 Miroslav Pesl EPAK                
        0 Brent Cooper BOT                

Club Abbreviations »

 




International Taekwon-Do Federation
Members Home | About | Events | Locations | HP | TKD Talk | News | Reference
Contact Us  Sponsors Merchandise Governance  Sign In 
Terms & Conditions : Privacy : © 1996 - 2021 International Taekwon-Do Foundation of New Zealand. Please do not re-publish material without permission.