Facebook Twitter YouTube
 


Bookmark and Share

Personnel

Council

President - Master Gray Patterson and all International Taekwon-Do schools and members


Board

Appointed Board Members:

  • Mr Dennis Burns
  • Ms Elaine More
  • Ms Nicola Tse

Elected Board Members:

  • Master Mahesh Bhana
  • Master Mark Banicevich
  • Mr Nick Lorantos (Chairman)

Operations

  • CEO - Mr Mike Thompson
  • Operations Executive - Mr Shaun Tolley
  • Database Administrator and Finance - Mrs Shirley Pygott
  • Computer Consultant / Database Development - Mr Neil Breen
  • TKD Kubz Co-ordinator - Mrs Debbie Hart
  • Kiwisport Co-ordinator - Mr Peter Graham
  • Communications Coordinator - Ms Rachel Bates
  • Regional Directors:
    Auckland North - Mrs Michelle Cagney
    Counties Manukau - Mrs Natasha Iotua
    Midlands - Mr Mark Pettit
    Central Districts - Mr Graham Walse
    Wellington - Mr Craig Hannah
    South Island - TBA

Advisory Panel

Master Evan Davidson, Master Paul McPhail, Master Mahesh Bhana.

Advisor Groups

Technical Advisor Group

Technical Advisor & Chief Examiner
Master Paul McPhail (8th dan)

Master Evan Davidson (8th dan)
Master Rocky Rounthwaite (8th dan)
Master Mahesh Bhana (8th dan)
Master James Rimmer (8th dan)

Standards & Discipline Advisor Group

Standards & Discipline Advisor
Mrs Lena Walton

Mr John Matsuoka (AN)
Ms Fran Marshall (CM)
Mr Simon Mallinson (MD)
Mr Darren Andrews (CD)
Mrs Lena Walton (WN)
Dr Lorraine Eade (SI)

Tournament Advisor Group

Tournament Advisor
Mr Gwyn Brown

Mr Grant Eccles (Umpire Training)
Mr Darren Ward (Umpire Training)
Mrs Natasha Iotua (Tournaments)
Mrs Charlotte Blackwell (Tournaments)
Mr Dave Blackwell (IT & Tournaments)
Mr Scott Sutherland (IT & Tournaments)
Mr Brendan Doogan (Competitor/Umpire Liaison)
Mrs Debbie Hart (Umpire Training)
Mr Mark Trotter (Tournaments)

 

High Performance Advisor Group

Congratulations to Master Steve Pellow who has been appointed Director of the High Performance Advisor Group, and Mr Matt Davey, appointed as a new member on this committee.

High Performance Advisor
Master Steve Pellow (7th dan)

Group Members:
Mr Luke Thompson (3rd dan)
Mr Matt Davey (4th dan)

The High Performance Advisory Group will make appointments for Coaching & Management Staff the period next campaign (2020-21): World Cup (Slovenia) and World Champs (Finland).




Other Personnel

Instructors' Induction Course leader
Mr Mike Lowe (4th dan)

Instructors' Update Course leader
Master Paul McPhail (8th dan)

Instructor Development Officers
(And Interim Instructors' Course leaders)

Master Mahesh Bhana (AN & CM)
Master James Rimmer (ML)
Master Gray Patterson (WG & SI)
Master Rocky Rounthwaite (CD)



Examiners
Authorised New Zealand Examiners

Former Patron
The Late Honourable Sir David Lange

Contact Us

 

 


International Taekwon-Do Federation
Members Home | About | Events | HP | TKD Talk | News Archives | Reference
Contact Us  Sponsors Merchandise Governance  Sign In 
Terms & Conditions : Privacy : © 1996 - 2019 International Taekwon-Do Foundation of New Zealand. Please do not re-publish material without permission.